XML (Extensible Markup Language) Nedir

XML yani Extensible Markup Language Türkçe olarak genişletilebilir işaretleme dili olarak anılmaktadır. Aslında bir programlama dili gibi düşünmemek gerekir. Bir nevi işaretleme yapar, tıpkı CSS gibi yani. Kullanımı oldukça basittir ve text tabanlı bir formata sahiptir ve özellikle veri saklama amacı ile kullanılmaktadır, yani bir XML dosyanızı veri tabanı olarak kullanabilirsiniz. XML kullanımı oldukça basittir dedim çünkü kullanımı HTML kullanımı ile oldukça benzerlik göstermektedir. HTML içinde XML içinde bildiğimiz < ve > tagleri kullanılmaktadır ve bu tagler içinde ilgili attribute yani davranışlar yer alırlar.

HTML ve XML arasındaki en büyük fark, HTML’de oluşturulan tagleri bizler oluşturamazken yani kendimize özel tagleri tanımlayamaz iken XML’de bunu yapabiliriz, aşağıda zaten bununla alakalı bir örnek tanımlama yapacağım o zaman çok daha net anlaşılır hale gelecektir. Başta da dedim ya bir işaretleme dilidir, kendi taglerimizi yazabildiğimiz için aslında bir işaretleme yapıyoruz, tıpkuı CSS gibi yani.

Örnek olarak bir HTML elementin kullanımına örnek verelim h1 elementini kullanıyorum :

1
<h1>İsmail GÜRSOY</h1>

Bu örnekte iki tag arasında yer alan İsmail GÜRSOY ifadesi HTML’de h1 elementi ile tanımlanmıştır ve tarayıcının standart olarak h1 elementine göre bir başlık niteliğinde ifadeyi yazdırması sağlanmıştır.

Şimdi şöyle bir projemiz olduğunu düşünelim, bir çok yazımız var diyelim ki bir sinema sitesi yaptık çeşitli makaleler yazıyoruz ve bu makalelerin bir başlığı bir içeriği mevcut. Bu başlıkları da bir databaseden yani bir veritabanından çekmemiz gerekiyor, ama basit bir veritabanı yapısı olsun istiyoruz. Başlık bilgileri data olarak saklanacak ve basit olacak yani bir veritabanı için server vs kullanmak istemiyoruz. Neye başvurabiliriz?

Burada verilecek olan cevap tabii ki XML’dir. Diyelim ki bir kaç film hakkında makale yazacağız bilgileri de XML’den seçeceğiz. Şöyle bir yapı oluşturuyorum :

1
2
3
4
<film>
  <filmAdi>Babam ve Oğlum</filmAdi>
  <yonetmen>Çağan Irmak</yonetmen>
</film>

Burada görüldüğü üzere bir film elementi mevcuttur ve bu elementin altında da bir filmadi ve yonetmen elementi bulunmaktadır. Bu elementler görüldüğü üzere < ile > tagleri arasında ve her biri daha sonra kapatılmıştır.

XML’de bir diğer önemli noktada şudur, diyelim ki biz bir element yazdık bunu veritabanımıza kaydettik, bunun gibi onlarca veri kaydettik. Peki bunlar içinde kullanmak istediklerimiz olacak veya kullanmak istemediklerimiz ya da belirli şartlara göre kullanmak istediklerimiz vs olacak. Bunu ayırt edebilmemiz için XML bize kolaylık sağlıyor tabii ki, bu kolaylık elemente bir attribute atamak yani bir davranış eklemek. Örneğin yukarıdaki örneğimizi ele alalım, diyelim ki yabancı ve yerli filmleri ayırt etmek istiyoruz, nasıl yapabiliriz?

Böyle bir durumda attribute yani davranış eklemeliyiz. O halde şöyle bir şekilde düzenleme yapılabilir. Format diye bir davranış oluşturabiliriz şu şekilde :

1
2
3
4
<film>
  <filmAdi format="yerli">Babam ve Oğlum</filmAdi>
  <yonetmen>Çağan Irmak</yonetmen>
</film>

Bu yazım tabi XML’e sadee giriş niteliğinde bir yazı temel bir örnek olarak yazıldı, daha geniş yazılar ASP.NET örnekleri içinde ele alınmıştır.

….:::alıntıdır:::….
—-ismailgursoy.com.tr—-

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s